НОВОСТИ

Контролюючі органи програють у судах

10 февраля 2010 12:27 | Новости

Вірогідність виграти у суді у податкової чи Антимонопольного комітету приблизно 50 на 50. Практика роботи Вінницького окружного адміністративного суду доводить, що трапляються випадки, коли контролюючі органи накладають неправомірні санкції, пише "20 хвилин".

Оренда – не послуга?

Податківці наклали штраф 600 665 гривень на райспоживспілку через те, що на їх думку орендна плата за приміщення мала проводитись спілкою через касовий апарат. За 10 місяців 2008 року споживспілка отримала в касу підприємства 120 133 гривні. А податкова оштрафувала їх у п’ятикратному розмірі.

- Податківці підмінили поняття оренди, поняттям «послуга». Але, відповідно норм Цивільного Кодексу, договір найму не є договором про надання послуг. І відтак, кошти за оренду цілком правомірно оприбутковувати касовим ордером, - відзначив у своєму рішенні суддя Вінницького окружного адмінсуду Олег Курко.

У суді податківцям вказали на норми законодавчої бази: на думку суду, предметом договору найму є неспоживча річ, в даному випадку – приміщення. А предметом договору про надання послуг є послуга, яка споживається в процесі певної дії або здійснення діяльності.

Репутація райспоживспілки у суді була «відбілена». Суд вирішив - факт правопорушення відсутній. А витрати, понесені спілкою по сплаті судового збору, підлягають стягненню з Державного бюджету.

ДПА – не завжди права

Вінницька фірма імпортувала вантажні авто і згодом продала їх на Україні. Податковий інспектор ДПА у м. Вінниці, провівши перевірку діяльності підприємства, нарахував їм до сплати у бюджет додатково 226 623 гривні.

- Податкова при визначенні розміру ПДВ застосувала звичайну ціну, а не вартість, яку сплатила фірма при покупці авто. Такий підхід дозволив податківцям зменшити суму бюджетного відшкодування ПДВ на 149 299 гривень. Автоматично, несплата донарахованих податків до бюджету призвела до застосування фінансових санкцій, - зауважив суддя Олег Курко.

Під час судових засідань з’ясувалось, що митна вартість товарів, яку податківці прийняли за аксіому при нарахуванні податків, застосовується для товарів, які перебувають під митним контролем. Але вживані авто, при продажу яких виникло бюджетне відшкодування, не перебували під митним контролем в момент продажу, оскільки були належним чином розмитнені. І податки, на думку суду, слід було нараховувати не від звичайної ціни, а від тієї, яку сторони вважали справедливою ринковою при договорі продажу. Оскільки державному регулюванню цін підлягають лише товари та послуги, перелік яких встановлюється Кабміном, а вживані авто до цього переліку не входять, 20% надбавку до ціни, яку встановили податківці, суд визнав неправомірною.

Те ж саме підтвердили і київські судді. Податківці позов в апеляції програли.

АМКУ «обпеклося на хлібі»

У березні 2008 року під «пильне око» Вінницького обласного тервідділення Антимонопольного комітету України потрапили виробники хлібобулочних виробів. Перевіривши підприємства, антимонопольники дійшли висновку, що у 2006 р. вони займали домінуюче становище на ринку хліба в області. За підрахунками спеціалістів Комітету, частка виробників на ринку становила більше 35%.

Не відчуваючи конкуренції, вони диктували вінничанам «свої», завищені, ціни. В разі, якщо б АМКУ довів монопольне становище виробників на ринку, вся виручка підприємств за 2006 рік могла б бути вирахувана до держбюджету. Не згодні із рішенням Комітету підприємства подали позов до суду.

- Як виявилось під час розгляду справи, фахівці контролюючої інстанції не врахували положення основного документу – Методику переліку товарів, щодо яких має визначатись монопольне становище суб’єкта господарювання. Наявність конкуренції на цьому ринку була доведена у суді. Окрім того, свого часу АМКУ надав дозвіл на придбання акцій 50% одного із хлібобулочних концернів іншим. А такий дозвіл надається лише за відсутності монополізації, - розповів суддя Вінницького окружного адмінсуду Олег Курко.

Суд вирішив, що рішення Комітету щодо до виробників хліба необґрунтовані і підлягають скасуванню. Однак, у АМКУ із цим не погодились і продовжили судові баталії у Києві. Аргументи антимонопольників про те, що місцевий суд не дослідив усі обставини справи, у столичному «храмі Феміди» теж не сприйняли. Колегія суддів Київського апеляційного адмінсуду підтримала вінницького колегу, зауваживши Комітету, що «їх посадові особи мають діяти лише на підставах, у межах та у спосіб, передбачений законодавством».

КОМЕНТАРІ:

Начальник Вінницького обласного тервідділення Антимонопольного комітету України Олександр Книш (57):

- У своєму рішенні ми довели, що зазначені виробники хлібобулочних виробів займають монопольне становище: їх частка на ринку склала понад 70%. Але адмінсуди нас не підтримали. Вважаю, що суд знаходить для таких рішень різноманітні процесуальні зачіпки. Як правило, такі речі трапляються у Вінницькому адміністративному суді. Діяльність цих же виробників у 2008 році також ми маємо дослідити. Для цього направлятимемо запити до близько 1500 виробників хліба. За попередніми даними, концерн наразі займає 50% ринку. Понад 35% - це вже монополія. Вони знову підуть до суду і суд знову прийме рішення на користь Концерну, а не вінничан, інтереси яких ми представляємо. І кому потрібна тоді наша робота? А ціни на хліб з початку року вже піднялись на шість відсотків.

Начальник юридичного управління ДПА у Вінницькій області Ірина Антоненко (35):

- По цих справах податковий орган не погоджується із позицією суду та оскаржує винесенні рішення в апеляційному та касаційному порядку.

Так, по справі за позовом райспоживспілки податковим органом подано апеляційну скаргу. Вважаємо, що посилання позивача на вимоги цивільного законодавства є необґрунтованими, оскільки ст. 1 ЦК України зазначає, що до податкових відносин цивільне законодавство взагалі не застосовується. Крім того, позиція податкового органу щодо віднесення операції найму (оренди) до сфери послуг підтверджується ДПА України та рішеннями інших судів з аналогічних питань. Також слід зазначити, що врахування вимог одного розпорядчого документу (Наказ Держстандарту 375 від 26.12.2005 року) і не врахування вимог іншого розпорядчого документу (наказ Держстандарту № 822 від 30.12.1997 року), які є однаково діючими і є, на думку податкового органу, порушенням норм матеріального права.

По іншій справі про зменшення від’ємного значення із застосуванням звичайної ціни, податковим органом подано касаційну скаргу, оскільки позивач посилається на неправомірне застосування п.п. 1.20.10 п.1.20 ст.1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», за якими донарахування податкових зобов’язань внаслідок визначення звичайних цін здійснюється за процедурою, встановленою для нарахування за непрямими методами. З вказаною позицією позивача та суду не можна погодитись, оскільки по вказаному спору податковим повідомленням-рішенням не було донараховано податкових зобов’язань, а було зменшено розмір бюджетного відшкодування з податку на додану вартість. Вказана позиція податкового органу підтверджується і Вищим адміністративним і Верховним Судом України по аналогічних справах.

За даними Вінницького обласного тервідділення АМКУ, протягом 2009 року у суді було розглянуто близько 60 справ за участі Комітету. Скільки рішень судів було прийнято не на користь антмонопольників, у Комітеті не сказали, відзначивши, що вони оскаржуються в порядку апеляції чи касації.

За інформацією ДПА у Вінницькій області, на користь органів ДПС у 2009 році було задоволено 216 справ на суму 146 млн 646 тис гривень. На користь суб’єктів підприємницької діяльності задоволено 205 позовів на загальну суму 134 млн 800 тис гривень.

Новости RSS   Просмотров(397)   Комментариев(0)   Оставить комментарий
Другу партію небезпечного вантажу вивезли а за кордони Вінниччини
Другу партію небезпечного вантажу вивезли а за кордони Вінниччини 10 февраля 2010

Завантажили близько 160 тонн меланжу, який поміщено у три спеціально обладнані залізничні цистерни. Протягом двох днів особовий склад частини бездоганно впорався із завданням.

Просмотров (877)
Бандероль з наркотиками до вінницького зека не дійшла
Бандероль з наркотиками до вінницького зека не дійшла 9 февраля 2010

На вигляд - непомітно. Але підводить запах. Листя канабісу розмішали із зеленим чаєм. Всього в упаковці було 70 грамів підозрілої суміші. Експертиза підтвердила – прислали у тюрму наркотики.

Просмотров (340)
З п'яти працюючих безробітних суд стягнув понад 10 тис. грн
З п'яти працюючих безробітних суд стягнув понад 10 тис. грн 9 февраля 2010

Вінницьким окружним адміністративним судом розглянуто 5 справ щодо стягнення допомоги по безробіттю, виплачених громадянам, які надавали неправдиві відомості щодо свого працевлаштування.

Просмотров (294)
Вернутся к разделу: Винницкие новости

Имя:

e-mail:

Подписаться на получение уведомлений о новых отзывах:

Комментарий:

Обновить код

Код подтверждения:

(Ваш отзыв появится после проверки редактора)